Kopiec Wolności do modernizacji, ale w mniejszym zakresie niż planowano

Przed kilkoma miesiącami Miasto Poznań zleciło wykonanie badań geologiczno-inżynierskich, na podstawie których możliwe byłoby określenie kierunku odbudowy i udostępnienia mieszkańcom Kopca Wolności. W planach było stworzenie bezpiecznego wejścia na szczyt, a w jednej z opcji nawet nadbudowanie Kopca Wolności o dodatkowe 10 metrów.


Miasto musiało zmienić plany
– Pierwsze wyniki były obiecujące i dawały nadzieję na realizację tych zamierzeń – mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta. Niestety po dokładniejszych analizach okazało się, że grunt w obrębie Kopca Wolności nie jest wystarczająco stabilny i musimy nasze plany znacznie ograniczyć ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, które dla nas jest kluczowe. Nie oznacza to jednak, że Miasto wycofa się z renowacji obiektu, który ma przecież także duże znaczenie patriotyczne w Poznaniu – dodaje prezydent Wiśniewski.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, które zarządzają działkami miejskimi nad Maltą, ogłosiły postępowanie na opracowanie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla odbudowy Kopca Wolności. Wyłoniona została już firma, która wykona projekt, a do końca roku powinien być znany kosztorys inwestycji.

 

Jakie prace będą wykonane na Kopcu?
W ramach prac planuje się między innymi modernizację istniejącej ścieżki technicznej na Kopiec, położenie na istniejących płytach nowego podłoża z kostki kamiennej, utwardzenie terenu w górnej części obiektu i montaż nowego masztu flagowego. Dodatkowo Miasto chce rozświetlić Kopiec iluminacją świetlną, zamontować monitoring, repery geodezyjne oraz kamerę internetową z podglądem „na żywo”. Teren przed wejściem na Kopiec zostanie zrewitalizowany i postawiona zostanie tablica informacyjna z opisem historycznym powstania obiektu.

Niestety ze względów bezpieczeństwa wejście na Kopiec będzie bardzo ograniczone. – Wejście w pobliże masztu flagowego zostanie umożliwione jedynie mniejszym grupom osób, na przykład w trakcie ważnych uroczystości – zapowiada Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Miasto chce zdążyć z inwestycją przed przyszłorocznymi obchodami okrągłego jubileuszu odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na ten cel planuje się przeznaczyć kwotę 1,3 miliona złotych.

– Po wielu latach przerwy Miasto na poważnie zainteresowało się niedokończonym Kopcem Wolności. Choć z uwagi na jego stan nie można obecnie zrobić wszystkich zamierzeń, to cieszymy się, iż jest robiony pierwszy znaczący krok na rzecz przywrócenia jego należnego miejsca w przestrzeni Poznania – mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta. W dalszej przyszłości Miasto nie wyklucza jednak gruntownej i docelowej przebudowy Kopca Wolności wraz z wymianą podłoża, co będzie wymagało jednak nie tylko skomplikowanej oraz czasochłonnej operacji z uwagi między innymi pobliski stok narciarski, ale także wielomilionowych nakładów.

Share on FacebookShare on Google+
Wszystkie banery
grafika-ti honorujemy kartę dużej rodziny Grafika, Poznańska Karta Turystyczna oferta dla seniorów
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Oddział Malta
ul. Wiankowa 3
61-131 Poznań
tel. (61) 876 60 11
fax. (61) 876 51 21
yt
Menu