A
A
wersja kontrastowa
Polskie sukcesy na Wings For Life World Run

W niedzielę, 7 maja nad Maltą spotkało się 6000 biegaczy. Biegli oni „za tych co nie mogą” w ramach międzynarodowej imprezy Wings For Life World Run. Jednocześnie w kilkudziesięciu miastach całego świata wystartowało łącznie 150000 uczestników tej imprezy. Dubaj, Mediolan czy Melbourne to tylko niektóre miasta, w których odbywała się czwarta edycja tego wspaniałego wydarzenia. W Polsce zadomowiło się już ono na dobre w Poznaniu i dziś trudno sobie wyobrazić, aby stolica Wielkopolski nie miała po raz kolejny zamienić się w arenę zmagań Wings For Life. Znamy już termin przyszłorocznej edycji, która odbędzie się 6 maja 2018 roku.

To, co wydarzyło się 7 maja 2017 było ogromnym przeżyciem nie tylko dla ponad 150000 zarejestrowanych uczestników, ale też dla milionów widzów przy trasach i tych śledzących transmisję z biegu o niecodziennej formule. Idea zbierania pieniędzy na badania nad skuteczną metodą leczenia przerwanego rdzenia kręgowego, które mogą odmienić życie tysięcy ludzi, ponownie zjednoczyła biegaczy i osoby startujące na wózkach inwalidzkich do użytku codziennego, tak jak Szwed Aron Anderson ścigający się w Dubaju, który pokonał 92,14 km i został Globalnym Zwycięzcą Wings for Life World Run.

Kibice w Polsce odliczali minuty do startu, a kiedy zabrzmiały klaksony samochodów pościgowych i zawodnicy wyruszyli na trasy, nie zawiedli się. Startująca w Santiago w Chile Dominika Stelmach została globalną zwyciężczynią. Przebiegła 68,21 km. Lokalnie była bezkonkurencyjna i wygrała także w klasyfikacji open! To był jej trzeci start w Wings for Life World Run i trzeci triumf w kolejnej lokalizacji, na trzecim już kontynencie. Wcześniej wygrywała w Poznaniu w 2015 i w Melbourne w 2016 roku. To jeszcze nie wszystko! We Włoszech najlepszy był Bartek Olszewski, a w Wielkiej Brytanii Jacek Cieluszecki.

W Polsce drugi raz z rzędu wygrał Tomek Walerowicz, który uplasował się na piątym miejscu globalnie po pokonaniu 85,14 km, co jest absolutnym rekordem trasy w Poznaniu. „Wcześniej podejrzewałem, że uda się przebiec 75, 80 km, ale dzisiaj były dobre warunki” – mówił po powrocie na start nad Jeziorem Maltańskim dwukrotny polski zwycięzca. „Kiedy Adam Małysz mnie dogonił powiedziałem: witam ponownie. A on uśmiechnął się”.

Zwyciężczyni pierwszej edycji w Wielkiej Brytanii, Joasia Zakrzewski tym razem została dogoniona przez kierowcę Samochodu Pościgowego, Adama Małysza, po przebiegnięciu 52,26 km. Brytyjka o polskobrzmiącym nazwisku triumfowała wśród pań startujących w Wielkopolsce. „Najlepszy moment biegu? Finisz” – żartowała. „W zeszłym tygodniu biegłam maraton w Krakowie, a wczoraj Parkrun w Poznaniu, dlatego jestem trochę zmęczona, ale Wings for Life World Run w Poznaniu to świetny bieg i było bardzo fajnie” – cieszyła się ze zwycięstwa.