Ponad 2000 uczestników wzięło udział w Challenge Poznań

Maciej Chmura przeszedł do historii polskiego sportu i został pierwszym polskim triathlonistą, który wygrał Challenge Poznań na dystansie pełnym. Najlepszą kobietą na królewskim dystansie okazała się Anna Żychska. Na dwukrotnie krótszej trasie bezkonkurencyjni byli Magdalena Biskupska oraz Tobias Barkschat. W obu dniach rywalizacji łącznie wzięło udział ponad 2200 zawodników!

Poznańskie święto sportu dobiegło końca. Ten sportowo-rodzinny festiwal rozpoczął się już w piątek kiedy do rywalizacji w Junior Poznań Triathlon stanęli najmłodsi, a nad Jeziorem Maltańskim wystartowała kolejna edycja Biegu Czekoladowego. Natomiast sobota i niedziela należały już do triathlonistów, którzy opanowali stolicę Wielkopolski. W pierwszym dniu rywalizacji rozegrano krótkie dystanse, które były wstępem do emocji, jakie czekały na kibiców w niedzielę. Drugi dzień to główny etap zmagań – na dystansie średnim i pełnym.

Szczególnie dystans pełny zapowiadał się niezwykle interesująco. W zeszłym roku w Poznań był gospodarzem Mistrzostw Europy na tej długości i w związku z tym można było się spodziewać wielu zagranicznych gości na tym dystansie. Od samego początku mocno ruszył wrocławianin Maciej Chmura, który po etapie pływackim miał niemal 4 minuty przewagi nad resztą stawki. Reprezentant GVT BMC był tego dnia tak dobrze dysponowany, że z każdym kolejnym kilometrem powiększał przewagę nad pozostałymi rywalami. Ostatecznie zwyciężył z czasem 8:55:57, mając nad kolejnym rywalem niemal 22 minuty przewagi. Jako drugi linię mety minął Marek Kowalczyk, a podium uzupełnił Walijczyk John Littlewood.

Nieco więcej emocji było w rywalizacji kobiet. Etap pływacki mocno rozpoczęła Brytyjka Heather Williams, która ze sporą przewagą rozpoczęła drugi etap. Na trasie kolarskiej w pogoń za nią najmocniej ruszyła Finka Arja Lemmettyla oraz Polka Anna Żychska. Wszystko wskazywało na zaciętą walkę do ostatnich metrów trasy kolarskiej, jednakże w drugiej części trasy Williams ze względu na problemy techniczne z rowerem musiała zejść z trasy. Przy tym obrocie spraw walkę o mistrzostwo na trasie biegowej rozstrzygały pomiędzy sobą Finka oraz Polka. Lemmettyla na początku biegu miała ponad 9 minut przewagi, ale z każdym kolejnym kilometrem zbliżała się do niej Żychska, którą niósł doping setek kibiców. Zawodniczki zrównały się na ostatnich 5 kilometrach trasy biegowej, a jej końcówka należała do naszej zawodniczki, która zwyciężyła z czasem 10:59:28. Drugie miejsce ostatecznie przypadło Arji Lemmettyla, a podium zamknęła Estonka Kadri Possuli.

– To był wspaniały Polski dzień Challenge Poznań. Maciej Chmura został pierwszym mężczyzną, który wygrał w dystansie długim w Poznaniu odkąd impreza osiągnęła rangę Challenge Family. Natomiast Anna Żychska wzorem ubiegłorocznej mistrzyni, Ewy Bugdoł, we wspaniałym stylu zwyciężyła wśród kobiet. Mam nadzieję, że te wyniki będą kolejnym bodźcem, który pozwoli dalej rozwijać się polskiemu triathlonowi – mówi Wojciech Kruczyński, organizator Challenge Poznań oraz prezes Endu Sport.

W niedzielę rozegrano również rywalizację na dystansie średnim. Od samego początku wykrystalizowała się czołówka, w której prym wiedli zawodnicy z Niemiec. Do reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów podłączył się Polak Michał Rajca oraz Belg Michael Louys. Już w pierwszej części etapu rowerowego od wszystkich odskoczył Tobias Barkschat i utrzymał przewagę aż do samej mety. Tuż za nim uplasował się Michał Rajca, a trzeci był wspomniany Louys. Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Biskupska, która zdecydowanie wyprzedziła Ewę Urbańską oraz Niemkę Eleanor Eife-Horn.

– Impreza Challenge Poznań 2017 przeszła do historii i już myślami jesteśmy przy przyszłorocznym poznańskim triathlonie, który mamy nadzieję, że będzie wyjątkowy. Tegoroczna edycja pokazała, że mamy już ugruntowaną pozycję w światowym triathlonie i niezwykle chętnie przyjeżdżają do nas goście zza granicy. Mamy nadzieję, że ten pozytywny trend będzie utrzymywał się jak najdłużej – mówi Aleksander Rosa, rzecznik prasowy cyklu Tri Tour.

Challenge Poznań 2017 zapowiada kolejne triathlonowe emocje, jakie czekają na kibiców w całej Polsce. W miniony weekend odbyła się kolejna impreza z cyklu Tri Tour – Triathlon Szczecin. Ponadto w sierpniu odbędą się również – Triathlon Polska Bydgoszcz-Borówno oraz Prime Food Triathlon Przechlewo.

Share on FacebookShare on Google+
Wszystkie banery
grafika-ti honorujemy kartę dużej rodziny Grafika, Poznańska Karta Turystyczna oferta dla seniorów
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Oddział Malta
ul. Wiankowa 3
61-131 Poznań
tel. (61) 876 60 11
fax. (61) 876 51 21
yt
Menu