Poznań uhonoruje wybitnego żołnierza i sportowca na Malcie

W sobotę 7 kwietnia o godzinie 11:00 nad Jeziorem Maltańskim zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci wybitnego żołnierza, sportowca oraz trenera Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, znanego też jako Alan Mack. Uroczystość będzie miała miejsce w okolicach źródełka.

tablica: Alan MackKapitan Alfons Wiktor Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku. Jego największymi pasjami były: sport i wojsko. Miłość do sportu zaszczepił w nim ojciec, który był komendantem posterunku policyjnego w Poznaniu. Zaprowadził syna do poznańskiego Towarzystwa „Sokół”, gdzie młody Alfons trenował gimnastykę. W czasach edukacji w poznańskim gimnazjum Bergera należał do czołówki hokeistów na trawie. Był na tyle dobrym zawodnikiem, że wziąłby udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r., jednak decyzją Polskiego Komitetu Olimpijskiego hokeiści nie dostali szansy na wyjazd. Alan Mack trenował również boks pod okiem słynnego Feliksa Stamma, szkoleniowca pięściarzy Warty Poznań, a od 1936 r. samodzielnego trenera polskiej reprezentacji bokserskiej.

Po ukończeniu w 1938 r. oficerskiej szkoły artyleryjskiej w Toruniu Alan Mack dostał przydział do Wyższej Szkoły Wojennej w Rembertowie. W 1939 r. trafił do rosyjskiej niewoli pod Lwowem.

Jesienią 1941 r. stacjonując na szkockim wybrzeżu w Leven Alan Mack miał dowodzić artylerzystami w razie inwazji niemieckiej. Następnie zgłosił się do formowanej przez generała Stanisława Sosabowskiego brygady spadochronowej. Wkrótce potem zakwalifikował się do odbywającego się w tajemnicy szkolenia „cichociemnych”. Zdolności Alana były jednak na tyle wysokie, że wkrótce sam szkolił innych. Po raz trzeci do niewoli trafił we wrześniu 1944 r. po tym jak został postrzelony na wieży kościoła pod holenderskim Arnhem, do którego dostał się jako oficer łącznikowy. Wojenna tułaczka porucznika Maćkowiaka zakończyła się rok później, kiedy obóz jeniecki pod Frankfurtem, w którym się znalazł, został wyzwolony przez siły amerykańskie.

Po wojnie Alan Mack osiadł w Anglii gdzie po rozwiązaniu Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii został właścicielem małego hotelu. W 1946 r. ożenił się z nauczycielką Yeleną May Shores, która namówiła go na podjęcie zawodu nauczyciela. Alan zrezygnował z prowadzenia hotelu i przez 15 lat pracował w prywatnej szkole Bishop’s Stortford College. Następnie przez ćwierć wieku piastował na uczelni Oxford stanowisko głównego trenera lekkoatletów. W roku 2003 gen. Alan Maćkowiak był bardzo zaangażowany w organizację XI Światowych Igrzysk Polonijnych w Poznaniu. Nad poznańską Maltą podczas ceremonii otwarcia złożył przysięgę w imieniu sportowców. Alan Mack – Maćkowiak zmarł w Londynie 31 stycznia 2017 roku mając prawie 101 lat.

(oprac. na podst. Janusz Krenc, www.poznan.pl)

Share on FacebookShare on Google+
Wszystkie banery
grafika-ti honorujemy kartę dużej rodziny Grafika, Poznańska Karta Turystyczna oferta dla seniorów
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji
Oddział Malta
ul. Wiankowa 3
61-131 Poznań
tel. (61) 876 60 11
fax. (61) 876 51 21
yt
Menu